Jak správně skladovat džemy, marmelády či sirupy
Léto přináší řadu výhod, jednou z nich je bezpochyby úroda ovoce a zeleniny. Zatímco část obvykle hned sníme, část úrody mnohdy zpracujeme na později, tedy na zimu. Jak ale správně uchovávat domácí nebo kupované zavařeniny, aby nám vydržely co nejdéle?
Při domácím zavařování je důležité dodržet hlavní pravidla již při výrobě, a to hlavně zavařovat do čistých, vyvařených a nejlépe teplých sklenic, které plníme horkou směsí. Důležité je dodržovat maximální hygienu a vybírat pouze čerstvé ovoce, nepřezrálé kousky, bez jakýkoliv známek hniloby či plísně. Mnohdy stačí sklenice s horkým obsahem pouze zavíčkovat a obrátit dnem vzhůru, přesto ale doporučujeme pasterování, díky kterému vydrží zavařeniny déle.
Pokud sáhnete po produktech kupovaných, například po značce ZEZEM, spotřebujte produkt nejlépe do minimální trvanlivosti, která je uvedena na obalu. Produkty domácí pak spotřebujte ideálně do roka.
Skladování zavařenin
Dalším důležitým aspektem pro dlouhou trvanlivost je samotné skladování. Zavařeniny je vhodné skladovat ve stálé teplotě, v suchu a nejlépe spíše v chladu. Ideální je temné místo, jako je sklep nebo spíž. Zavařeniny by určitě neměly být skladovány na světle a už vůbec ne na sluníčku.
Pokud bude mít některá vaše zavařenina například vypouklé víčko, pěnit, zapáchat nebo plesnivět, raději ji ihned vyhoďte. Domácí zavařeniny jsou v tomto ohledu o dost náchylnější, nežli kupované, při jejichž výrobě jsou využívány prověřené metody i technologie.
Jakmile zavařeninu, jako je džem nebo sirup načnete, skladujte ho již pouze v lednici a zpracujte ho nejlépe do několika dnů.
Pokud se rozhodnete nezavařovat, vybírejte džemy s vysokým obsahem ovoce. Vyzkoušet můžete třeba naše džemy nebo sirupy ZEZEM.
Článek pro vás vytvořila Markéta Beranová (Instagram: recepty_pro_synka)